Sieci

VPN – dlaczego warto z niego korzystać?

Choć od pewnego czasu wiele się mówi o sieciach VPN, nie każdy wie, czym one właściwie są i w jaki sposób należy z nich korzystać.

VPN jest skrótem od angielskiej nazwy Virtual Private Network, co oznacza “Wirtualna Sieć Prywatna”. Takie sieci pozwalają na łączenie się z internetem z wykorzystaniem szyfrowanego połączenia. Do sieci prywatnej mają dostęp jedynie określone osoby – pozostali nie mogą odczytać przesyłanych danych, co znacznie podwyższa bezpieczeństwo korzystania z sieci; umożliwia uniknięcie ataków hakerskich, zmniejsza także ryzyko stania się ofiarą nieuczciwej konkurencji czy oszustwa. Danych przesyłanych przez VPN nie mogą zobaczyć osoby z zewnątrz, nie mogą z niej wyciekać informacje ani wiadomości.

Dlaczego w nazwie pojawia się słowo “wirtualna”? Oznacza to, ze taka sieć w rzeczywistości działa w ramach sieci publicznej, istniejąc jedynie jako struktura logiczna. Stacje końcowe mogą jednak korzystać z takiej sieci dokładnie w taki sam sposób, jak gdyby łączyło je faktycznie, fizycznie istniejące łącze. Wirtualne sieci prywatne zazwyczaj działają dość efektywnie – nawet na stosunkowo słabych łączach – a ponadto zapewniają swoim użytkownikom wysoki poziom bezpieczeństwa (z uwagi na szyfrowanie). Właśnie dlatego sieci VPN stają się coraz bardziej popularne. Więcej na temat tego co to jest VPN możemy przeczytać w serwisie DobryVPN.pl

Czym wyróżnia się sieć VPN?

Podczas korzystania z “normalnej” sieci wszystkie wysłane przez jej użytkownika dane przechodzą przez infrastrukturę dostawcy Internetu. Nie zapewnia to zbyt dużego bezpieczeństwa – dysponując odpowiednimi narzędziami i umiejętnościami, można bowiem te dane odczytać. Korzystają z tego często hakerzy – mogą stosunkowo łatwo zdobyć informacje na temat czyjejś pracy lub życia prywatnego, bądź też pozyskać ważne dane konkurencyjnych firm albo informacje o transakcjach biznesowych.

W przeciwieństwie do tradycyjnej sieci, sieć VPN ukrywa to, co jej użytkownik robi w sieci i to, co przesyła. Osoby postronne są w stanie jedynie zarejestrować sam fakt korzystania z internetu przez daną osobę, nie mogą jednak wiedzieć, w jakim celu z niego korzystała i co robiła.

Jak korzystać z VPN?

Wbrew pozorom, korzystanie z sieci VPN nie jest skomplikowanie i nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Dostępnych jest bowiem wiele programów i usług, które umożliwiają utworzenie bezpiecznego połączenia sieciowego w prosty sposób. Wybierając usługę VPN, należy zwrócić uwagę na takie jej aspekty jak ilość urządzeń, które mogą być jednocześnie podłączone do sieci, limit transferu danych i to, w jaki sposób są na serwerze przechowywane dotyczące użytkowników dane.

Dlaczego warto korzystać z sieci VPN?

Największą zaletą sieci VPN jest zapewnianie ich użytkownikom prywatności. Jest to szczególnie istotne podczas przekazywania informacji dotyczących przedsiębiorstw, firm i spraw biznesowych, ale pozwala także na doskonałe chronienie swojej prywatności i życia osobistego. Korzystając z sieci VPN użytkownik internetu zyskuje pewność, że treść jego e-maili, przesyłane zdjęcia i wiadomości są bezpieczne. Takie dane stanowią bowiem w rękach przestępców narzędzie o wielkiej sile – mogą między innymi zostać wykorzystane do szantaży i wyłudzeń.

Szyfrowane połączenia mają także duże zastosowanie przy korzystaniu z otwartych sieci Wi – Fi w miejscach publicznych – korzystanie z takich sieci może nieść za sobą wiele zagrożeń, ponieważ w rękach hakerów mogą one stanowić niebezpieczne narzędzie, działające na niekorzyść użytkownika.

Praktycznym aspektem korzystania z sieci VPN jest możliwość obejścia pewnych ograniczeń, wynikających z tego, w jakim miejscu znajduje się osoba korzystająca z internetu. Dzięki sieci VPN możliwe jest uzyskanie dostępu do zasobów sieciowych dostępnych tylko na danym obszarze, na przykład na terenie określonego kraju. Często z tego rozwiązania korzystają osoby pracujące zdalnie za granicą.

Podsumowując – sieci VPN mają bardzo wiele zalet, a korzystanie z nich nie jest skomplikowane. Zyskują coraz większą popularność – zdecydowanie warto zainteresować się działaniem i możliwością korzystania z takiej sieci.