Serwery

Serwer proxy – czym jest i jak działa?

Serwer proxy zwany jest także serwerem pośredniczącym – od angielskiego słowa „proxy”, które oznacza pełnomocnika, pośrednika. Służy on do wykonywania pewnych operacji w imieniu użytkownika. Taki serwer, jak sama nazwa wskazuje, pośredniczy w wymianie informacji pomiędzy serwerem docelowym a osobą korzystającą z przeglądarki internetowej czy innej aplikacji łączącej się z siecią. Do podstawowych protokołów serwerów proxy zaliczyć można protokół HTTP/HTTPS oraz SOCKS.

Aby korzystanie z serwerów proxy w przeglądarce było możliwe, musimy posiadać dwie informacje: jaki jest adres IP serwera proxy oraz numer portu. Następnie należy wejść w opcje sieciowe danej przeglądarki, zaznaczyć ręczną konfigurację i wpisać właściwe dane. Jeśli określony serwer proxy ukrywa nasz adres IP, możemy to zweryfikować i upewnić się, że serwer działa bez zarzutu – w sieci dostępnych jest bardzo wiele specjalnych stron, na których możemy sprawdzić własny numer IP.

Zalety serwera proxy

Z całą pewnością korzystanie z serwera proxy ma swoje zalety. Przede wszystkim wpływa na szybkość ładowania się stron internetowych. Częste odwiedziny na konkretnej stronie www powodują, że w pamięci podręcznej przeglądarki oraz na komputerze zapisywane są zasoby danej witryny – wynikiem tego jest szybsze wyświetlanie się strony. Jeśli odwiedzamy stronę www po raz pierwszy, musimy zaczekać na załadowanie się wszystkich jej elementów – dzięki serwerowi proxy proces ten ulegnie przyspieszeniu, ponieważ dane ściągane są z blisko położonego serwera (W3cache). Co więcej, jeśli na serwerze proxy już znajdują się dane odnośnie odwiedzanej przez na witryny, ponieważ ktoś już był na niej przed nami, serwer proxy przekaże je nam natychmiast.

Ponadto serwery proxy są często wykorzystywane do zachowania anonimowości w sieci. Dzięki nim możemy bowiem ukryć adres IP naszego komputera. Niejednokrotnie są więc używane w celu ominięcia blokad, banów czy ograniczeń regionalnych. Ponadto serwery proxy zwiększają nieco nasze bezpieczeństwo w sieci – ukrywanie niektórych informacji o użytkowniku chroni go przed złośliwym oprogramowaniem czy szkodliwym działaniem osób trzecich.

Wady serwera proxy

Niestety nie każdy serwer proxy to gwarancja satysfakcji. Bez wątpienia najskuteczniej i najbardziej stabilnie działają serwery prywatne, za które trzeba zapłacić. Ogólnodostępne, darmowe serwery proxy najczęściej wcale nie ukrywają adresu IP karty sieciowej naszego komputera, a zatem nie pomogą nam w zachowaniu anonimowości i bezpieczeństwa. W Internecie można znaleźć listę takich darmowych serwerów proxy – wybierając jeden, warto przyjrzeć się, jaką oferuje opcję anonimowości oraz prędkość połączenia.

Samo prawidłowe ustawienie serwerów proxy także może przysporzyć nieco problemów. To kolejna wada tego rodzaju rozwiązań. Trzeba pamiętać, że serwery proxy należy konfigurować osobno dla każdej usługi, np. osobno dla poczty e-mailowej, osobno dla przeglądarek internetowych. Natomiast niektóre aplikacje mogą w ogóle nie obsługiwać tego typu serwerów.