Serwery

Hosting współdzielony – co musisz wiedzieć

Hosting współdzielony (shared web hosting service) jest to rodzaj usługi internetowej – hostingowej, która umożliwia zamieszczenie wielu stron internetowych na jednym współdzielonym serwerze. Użycie takiego rodzaju serwera jest zazwyczaj najbardziej ekonomiczną opcją, gdyż nie trzeba wykupywać oddzielnego hostingu dla swojej strony internetowej, a współdzieli się go z innymi użytkownikami. Całkowity koszt konserwacji serwera jest wówczas amortyzowany przez wielu klientów.

Usługa hostingowa musi obejmować administrację systemem, ponieważ jest ona współużytkowana przez wiele stron internetowych. Jest to bez wątpienia zaleta i spore ułatwienie dla tych użytkowników, którzy nie chcą bądź nie potrafią się tym zajmować. Stanowi to jednakże poważną wadę dla tych, którzy potrzebują większej kontroli nad serwerem. Tego typu użytkownicy zwykle chcą korzystać z dużo bardziej skomplikowanego oprogramowania, które nie jest obsługiwane przez tego rodzaju serwery. Jednakże wszystkie aplikacje, które przeznaczone są do pracy na standardowym serwerze sieciowym są kompatybilne ze współdzieloną usługą hostingową.  Inną i chyba tak naprawdę jedyną wadą usług współdzielonych jest to iż gdy serwery są przeciążone przez dużą liczbę użytkowników, może to powodować opóźnienia. Zdarza się to jednak tylko w wyjątkowych sytuacjach i dostawcy tych usług szybko sobie radzą z rozwiązaniem takich problemów. No i oczywiście nie można zapominać o tym, że hosting współdzielony jest o wiele tańszy od prywatnego serwera.

Większość serwerów oparta jest na systemie operacyjnym Linux, jako, że bezpieczeństwo otwartego oprogramowania (open source) jest zwykle dużo wyższe. Niektóre są jednak oparte na systemie Windows, a czasem łączą oba te systemy. Warto wybierać sprawdzonych i popularnych dostawców, którzy traktują poważnie bezpieczeństwo danych swoich klientów i poświęcają dużo uwagi na ich ochronie.

W usłudze współdzielonej dostawca zazwyczaj odpowiada za zarządzanie serwerami, instalowanie oprogramowania serwera, aktualizacje zabezpieczeń, wsparcie techniczne i inne aspekty usługi. Zwykle również oferuje podstawowe wsparcie statystyk internetowych, usługi poczty elektronicznej i internetowej. Większość największych firm hostingowych tworzy własne niestandardowe panele sterowania, służące do obsługi serwera. Interfejsy te są zwykle bardzo intuicyjne, dzięki czemu nawet niedoświadczeni użytkownicy bez problemu są w stanie się nimi posługiwać.

Na świecie jest wiele dostawców hostingów współdzielonych, które oferują swoje usługi klientom z całego świata. W samych Stanach Zjednoczonych są ich tysiące. Przed wybraniem któregoś z nich warto zerknąć na opinie klientów o danej firmie i poczytać dokładnie co oferuje. Wydaje się, że hostingi współdzielone to idealny sposób, by bez większych komplikacji i przy niewielkim budżecie założyć prostą stronę internetową. Oczywiście jak już wcześniej zostało wspomniane, bardziej skomplikowane oprogramowanie nie zawsze jest obsługiwane przez serwer, ale ten problem dotyczy bardziej zaawansowanych użytkowników.