Serwery

Hosting w chmurze obliczeniowej

Ostatnio coraz bardziej popularne stają się hostingi w chmurach obliczeniowych. Hostingi takie uważane są za rewolucję na rynku. Jest to obecnie najnowsza dostępna technologia w branży hostingowej. Należy mieć tu na uwadze to, że proste serwery VPS z pewnymi dodatkowymi opcjami nie są technologią obliczeniową w chmurze i takim hostingiem.

Technologia ta została zapoczątkowana przez takie firmy jak Google, Microsoft i Amazon. Polega ona na dostępie do pewnej ilości wirtualnych zasobów z całej puli zasobów danego serwera lub grupy serwerów, takich jak moc obliczeniowa, pamięć, oraz pojemność dyskowa. Dostęp odbywa się za pomocą odpowiedniego oprogramowania i aplikacji internetowych.

Hosting w chmurze jest rewolucyjny z tego powodu, że zasoby mogą być przydzielane dynamicznie, zależnie od bieżącego obciążenia serwerów. Przypomina to trochę usługę QoS, której celem jest zarządzanie transferem sieciowym. Polega to na tym, że każdy użytkownik ma pewną minimalną ilość zasobów, ale jeśli inni nie wykorzystują swoich zasobów w pełni w danej chwili, a ktoś inny potrzebuje większej mocy, to jest ona przydzielana do innego użytkownika. Często dla niektórych stron jest to kluczowa kwestia, która może wpłynąć na losy całej strony.

Wydajności hostingu w chmurze obliczeniowej

Zwykłe serwer wirtualne, są dzielone z innymi użytkownikami danego serwera. Nigdy nie wiemy z kim dzielimy taki serwer i do czego inni użytkownicy go używają. Często też na takim jednym serwerze fizycznym uruchamiana jest jak największa ilość takich hostingów, przez co pozornie na podstawie testów wydajność może nadal wydawać się zadowalająca, to w rzeczywistości nasza strona może nie działać dobrze, co skutkować będzie błędami na stronie. Na ogół zawsze gwarantowane są nam pewne minimalne zasoby, ale nie to jak to będzie działać w praktyce.

Ktoś inny nie tylko może w pełni wykorzystywać moc obliczeniową serwera, na którym działa nasza strona, ale jeśli sami wykorzystamy pewne zasoby naszego hostingu, to nasza usługa może zostać wyłączona, co nie jest przyjemną sytuacją.

W hostingu w chmurze obliczeniowej wszystko jest skalowane i dopasowywane do potrzeb. Jeśli nagle zaczyna brakować jakichś zasobów w serwerze, jak przykładowo pamięci, bardzo łatwo jest szybko przenieść serwer na inną fizyczną maszynę o większej mocy w sposób niezauważalny dla użytkownika. Nie trzeba mówić, że w przypadku tradycyjnych hostingów i serwerów VPS taka rzecz jest niemożliwa. Dodatkowo pamięć masowa znajduje się w jednym miejscu dla wielu serwerów, więc jakiekolwiek przesunięcia nie powodują spadku prędkości dostępu do danych.

Skalowalność hostingu w chmurze.

Zwykłe fizyczne serwery, mają na sztywno określone zasoby, których nie da szybko się rozszerzyć, przez co zależnie od obciążenia nie da się szybko zareagować na większe zapotrzebowanie na moc obliczeniową. Nawet jeśli istnieje potrzeba zwiększenia pamięci, może się okazać, że dany serwer fizycznie nie może mieć więcej pamięci niż potrzebujemy. W przypadku chmury moc jest przyznawana automatycznie, a można ją rozszerzyć w każdej chwili, w nieograniczony sposób.