Serwery

Co to jest serwer dedykowany?

Wybierając hosting dla naszej strony, mamy do wyboru wiele różnych rozwiązań. Zależnie od oferty, możemy zdecydować się na taki hosting, który będzie można rozbudowywać w miarę rozwoju naszej strony, dokupując transfer lub zwiększając pojemność dysku. Możemy też rozszerzać nasze konto o zupełnie nowe usługi. Warto jednak dobrze się zastanowić, jeśli spodziewamy się dużego ruchu, lub gdy nasza strona jest wymagająca, czy nie lepiej będzie skorzystać z serwera dedykowanego.

Mając na myśli hosting, nasza strona będzie najpewniej działała na serwerze, który jest współdzielony z innymi stronami. Na fizycznym serwerze, zazwyczaj są uruchomione serwery wirtualne, których parametry są rozłożone po równo względem mocy serwera fizycznego, oraz ilości serwerów wirtualnych.

Serwer dedykowany jest fizyczną maszyną, która jest tylko naszą. W takim przypadku możemy powiedzieć, że jest to usługa wynajmu komputera razem z jego utrzymaniem i pomocą techniczna. Czym charakteryzuje się takie rozwiązanie?

Charakterystyka serwerów dedykowanych.

Jak już wiemy, serwer taki względem serwerów VPS czy hostingów współdzielonych, jest jedną fizyczną maszyną, która jest wykorzystywana tylko przez nas i naszą stronę. Nikt nie będzie obciążał tej maszyny nadmiernych ruchem, czy np. dużą ilością zadań CRON wykonywanych w tle, cała moc obliczeniowa maszyny należy do Twojej strony. W takim przypadku abonament, który płacisz firmie hostingową, jest opłatą za dzierżawę maszyny, a nie wirtualny hosting. W kwestii firmy hostingowej jest zapewnienie bezawaryjności sprzętu, jego konserwacja, monitorowanie aktywności maszyny oraz opieka nad nią.

Chcąc mieć własny serwer, należałoby zatrudnić pracownika odpowiedzialnego za ciągłe pilnowanie całego systemu i konserwację, dlatego lepiej jest to powierzyć firmie hostingowej, która zajmie się tym lepiej, mając pod opieką wiele takich serwerów i doświadczenie. Najtrudniejszą kwestią jest szybkie rozwiązywania problemów i naprawa awarii 24 godziny na dobę, czego własny pracownik raczej nie może zapewnić.

Dla kogo serwer dedykowany i ile kosztuje?

Dzięki dużej mocy, stosuje się je dla dużych serwisów jak przykładowo sklepy internetowe, które mają tysiące produktów i większy ruch, albo duże portale internetowe. Potrzebna moc jest zależna od tego, jak wymagający jest serwis i jak duży ruch na nim panuje. Tylko taki serwer jest w stanie zapewnić moc i stabilność.

Kosztu takiego serwera są bardzo zróżnicowane, wszystko zależy od wymaganej mocy i jego pozostałych parametrów, oraz technologii, w jakiej jest wykonany, przykładowo serwer z szybkimi dyskami SSD są zazwyczaj droższe. Podstawowy serwer dedykowany jest dostępny właściwie na każdą kieszeń i każda firma jest w stanie sobie na niego pozwolić.

Ostatnim ważnym aspektem jest to, jak szybko nasz serwer będzie gotowy. Jak już wiemy, nie jest to wirtualna maszyna, która może być uruchomiona automatycznie i w kilka minut. Serwery takie nie działają na próżno, czekając na klienta. Ktoś go musi uruchomić. Serwer taki w dobrej firmie powinien być dostępny raczej wokoło dwie godziny. Należy sprawdzić czas oczekiwania przed zakupem, ponieważ kilkunastodniowy termin oczekiwania na serwer jest raczej niedopuszczalny.