Sieci

Chmura obliczeniowa – co trzeba wiedzieć

Chmura obliczeniowa to inaczej sposób przetwarzania danych, których odznacza się modelem opartym na relacji usługowej. To znaczy, że usługobiorca korzysta z danego oprogramowania czy innej funkcji bez konieczności zakupu licencji lub abonamentu czy instalowania programu. Klient płaci tylko za wykorzystane dobra np. użytkowanie konkretnego programu, nie jest w żaden sposób zobowiązany do przedłużania umowy poza tą, która zawiera świadczenie wykonywane. Choć model chmury obliczeniowej pozwala na personalizację czyli wybór tych usług, które akurat nas interesują, to należy pamiętać, że proponowane rozwiązania są zestandaryzowane, czyli zakres danej usługi jest zwykle niewykorzystywany w pełni przez konsumenta.

Jak działa chmura obliczeniowa?

Istotną różnicą, która wyróżnia model cloud computing’u jest to, że wszelkie dane i oprogramowanie znajdują na serwerze i są świadczone zdalnie. To znaczy, że klient ma dostęp do danej usługi, nie jest jednak ona w żaden sposób instalowana na jego prywatnym komputerze osobistym.

Wady i zalety chmury obliczeniowej

Takie rozwiązanie niesie za sobą wiele zalet, jednak nie należy zapominać także o wadach. Z pewnością cloud computing to zniesienie odpowiedzialności za bezpieczeństwo danych na usługodawcę. Dzięki temu firmy i inne instytucje mogą ograniczyć zatrudnienie informatyków i w konsekwencji zmniejszyć koszty utrzymania systemu informatycznego. Ponadto, usługa chmury obliczeniowej pozwoliłaby na płatność tylko za wykorzystane dane, co jest niezmiernie istotne w przedsiębiorstwach o sezonowych dochodach. Z drugiej strony, może rodzić to pewne niebezpieczeństwa wynikające z przechowywania wrażliwych i strategicznych danych.

Rodzaje chmur

Aby odpowiedzieć na różne oczekiwania użytkowników stworzono różne rodzaje chmur obliczeniowych, które pozwolą na wybór opcji dostępu do danych. Wyróżniamy:

  • chmury prywatne – na taki rodzaj usługi decydują się zwykle firmy stanowiące jeden podmiot, które działają w rozproszeniu, najczęściej w międzynarodowych zespołach. Stosuje się je do przechowywania zasobów, które stanowią źródło przewagi konkurencyjnej.
  • chmury publiczne – infrastruktura chmury publicznej stworzona jest po to, aby służyć szerszej grupie osób. Zaletą jest dynamika zmian skali i dopasowanie do potrzeb.
  • chmury hybrydowe – ostatni rodzaj chmury łączy cechy chmury publicznej i prywatnej. Od klienta zależy, które aplikacje będą szeroko udostępniane, a które pozostaną w sferze chmury prywatnej.

Modele cloud computing

Rozróżniamy cztery podstawowe modele chmur. Są nimi:

  • Iaas (Infrastructure as a Service) – usługodawca podejmuje się dostarczania infrastruktury informatycznej, np. pamięci, której ilość może modelować.
  • Paas (Platform as a Service) – udostępniana jest platforma informatyczna, która stanowi środowisko pracy, klient ma dostęp do interfejsu i całość stanowi dla niego narzędzie pracy.
  • Saas (Software as a Service) – użytkownikowi udostępnia się prawa do korzystania z danej usługi.
  • Caas (Communications as a Service) – udostępnienie praw do korzystania z usługi telekomunikacyjnej jak choćby usługa masowego rozsyłania wiadomości SMS.